تاریخ انتشار: 1389/11/18    تعداد بازدید: 3272

شهردار منطقه 4 همدان گفت: تکیه بر قانون مؤثرترین راه جلوگیری از ساخت و سازهای غیر‌مجاز است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 4 همدان، مجید درویشی اظهار داشت: ساخت و سازهای غیر‌مجاز پرحاشیه‌ترین موضوع شهرسازی در حومه شهرها است. وی گفت: این گونه ساخت و سازها ضمن آسیب جدی به سیما و مبلمان شهری و شهرسازی در هر منطقه، مشکلاتی هم برای صاحبان بنا و هم برای اهالی آن منطقه در پی دارد.
شهردار منطقه 4 همدان عنوان داشت: طبق قوانین شهرسازی، مالکان این‌گونه ساختمان‌ها از نعمت الهی و تأسیسات و خدمات شهری از جمله گاز، برق، آب، آسفالت و... بی‌بهره خواهند بود و این مشکلات زندگی روزمره و عادی آنها را با مشکلات متفاوت و عدیده روبه‌رو خواهد کرد. وی ادامه داد: این افراد برای اهالی محل نیز مشکلاتی ایجاد می‌کنند؛ برای مثال با استفاده از برق یا آب غیر‌مجاز، موجب افت فشار برق یا آب و موجب لطمه زدن به بیت‌المال و تجهیزات و تأسیسات شهری خواهند شد.
درویشی ابراز داشت: از سوی دیگر استفاده غیر‌مجاز از برق، موجب ایجاد بار اضافی، فشار به شبکه و در نتیجه قطعی برق شده که نارضایتی شهروندان را در پی دارد. وی افزود: از طرف دیگر با توجه به هدفمند شدن یارانه‌ها هزینه آب و برق افرادی که به این گروه کمک می‌کنند چند برابر شده و موجب جریمه و تصاعدی شدن قیمت‌های صاحبان امتیاز می‌شود.
شهردار منطقه 4 همدان ادامه داد: از دیگر آثار زیانبار و مهم ساخت و سازهای غیر‌مجاز احداث غیر‌اصولی بناهایی است که جان مردم را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. وی گفت: از دیگر معایب ساخت و سازهای غیر‌مجاز می‌توان این گونه برشمرد که ‌اغلب ساخت و سازهای غیر‌مجاز بر روی اراضی قولنامه‌ای و فاقد کاربری مسکونی انجام می‌شود و این مشکلات صاحبان این گونه املاک را دوچندان می‌کند و می‌توان گفت سرمایه‌گذاری این افراد کاملاً در خطر نابودی است.
درویشی ابراز داشت: با هدف مقابله با ساخت و سازهای غیر‌مجاز، مأموران شهرداری علاوه بر استقرار ثابت در برخی محلات، به طور مستمر و شبانه‌روزی به صورت محسوس و نامحسوس در منطقه گشت‌زنی کرده و از هر‌گونه ساخت و ساز غیر‌مجاز جلوگیری می‌کنند. وی گفت: در شهرداری منطقه 4 در دی ماه سال جاری تقریباً 40 مورد ساخت و ساز غیر‌مجاز در قالب احداث بنای جدید یا طبقه فوقانی گزارش شده که همگی به کمیسیون ماده 100 ارجاع شده است.
شهردار منطقه 4 همدان اظهار داشت: هر چند شهرداری تمام تلاش خود را برای مقابله با ساخت و سازهای غیر‌مجاز در این منطقه به کار گرفته، اما اجرای بهینه این طرح به همکاری همه‌جانبه مردم و اطلاع‌رسانی به موقع آنان و نیز سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط نیاز دارد. وی به مردم توصیه کرد قبل از خرید زمین در این منطقه وضعیت کاربری آن را از شهرداری استعلام کنند تا در آینده برای ساخت با مشکل مواجه نشوند.
درویشی تأکید کرد: این شهرداری تحت تأثیر جوسازی‌ها و ناآرامی‌های افراد سودجود در منطقه قرار نمی‌گیرد و روند مقابله با ساخت و سازهای غیر‌مجاز را با قاطعیت دنبال خواهد کرد. وی گرانی زمین را یکی از بهانه‌های ساخت و ساز در مناطق حاشیه شهر برشمرد و افزود: هر چند استفاده از امکانات و تأسیسات شهری از حقوق اولیه هر شهروند است اما به شرط آنکه این شهروندان در چارچوب قوانین شهری اقدام کند؛ توصیه شخصی اینجانب به این گونه افراد که توان مالی خرید زمین ندارند استفاده از مسکن مهر است که توسط دولت با هدف حمایت از اقشار ضعیف جامعه در حال احداث است.
شهردار منطقه 4 همدان در ادامه از کنترل بیشتر پروانه‌های ساختمانی برای ارتقای کیفیت ساخت و ساز شهری برای جلوگیری از افزایش تخلفات ساختمانی خبر داد. وی در پایان از زحمات مدیریت قبلی منطقه و سایر همکاران مرتبط در این شهرداری تقدیر و تشکر کرد.

فرستنده: khavari
منبع: shasa