تاریخ انتشار: 1390/01/27    تعداد بازدید: 7493

با وجودی که هم اکنون اتباع بیگانه بازار کار ساخت و ساز در بخش مسکن را در اختیار دارند، دولت برای حمایت از نیروهای داخل کشور طرح اجباری بیمه کارگران ساختمانی را تصویب و اجرا می‎کند.

مجموعه فعالیت های بخش مسکن و ساخت و ساز از اشتغال زا ترین حوزه های اقتصادی کشور محسوب می شود که به دلیل وجود پروژه های مختلف ساختمانی و صنعتی در تمام زمان های سال به ویژه در فصول ساخت و ساز همواره با ورود و خروج انبوه نیروی انسانی مواجه است. وجود کارگران شاغل در رشته های مختلف ساخت و ساز از کارگر ساده بدون مهارت گرفته تا استادگران فنی بخش های مختلف ساختمان ها، همگی در این بخش فعالیت دارند. هرچه هم بر تعداد پروژه های مختلف ساخت و ساز افزوده شود ورود نیروهای جدید شاغل در این بخش نیز با افزایش و رونق مواجه می شود.

ترافیک رفت و آمد کارگر در ساختمان

هرچند به دلیل خطرات ناشی از کار در ارتفاع و عدم رعایت ایمنی در برخی پروژه های ساختمانی و همچنین ناآشنا بودن کارفرمایان و کارگران شاغل در این بخش باعث شده است تا در این حوزه حوادث ناشی از کار و حتی منجر به فوت، بالاترین میزان را در بین سایر بخش ها داشته باشد، اما به صورت کلی فراهم بودن امکان اشتغال به کار در رشته های مختلف آن مورد توجه کارجویان قرار داشته و دارد.

تاکنون نیز حمایت های دولت از فعالان این بخش فقط در چند اقدام مشاهده شده است که مهم ترین آنها الزامی شدن لزوم داشتن کارت مهارت توسط فعالان این عرصه و همچنین تصویب قانونی برای بیمه کارگران ساختمانی با شرایط مناسب بوده است. این اواخر نیز برنامه ریزی برای واگذاری سهام عدالت به کارگران ساختمانی نیز اقدام دیگری است.

به صورت کلی طرح بیمه کارگران ساختمانی با مشخص کردن سهمیه هایی برای استان ها از سال گذشته دنبال شده است و قرار بود که تا پایان سال گذشته 200 هزار نفر از آنان نیز بیمه شوند. ادامه اجرا و روش دنبال کردن طرح بیمه کارگران ساختمانی در سال جاری منوط به میزان اختصاص اعتباراتی است که از سوی دولت باید صورت گیرد که البته در ابتدای سال جاری توسط وزیر رفاه اجرای بیمه 200 هزار کارگر ساختمانی در سال جاری اعلام شده است.

قانون بیمه کارگران ساختمانی

کارگران شاغل در کارهای ساختمانی اعم از ایجاد یا توسعه ساختمان، تجدید بنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب مربوط به ساختمان و به ترتیب مندرج در این قانون با نام نویسی و اخذ کد ملی نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه می‌شوند. تبصره ـ کارگران شاغل در کارهای ساختمانی تا زمان تحت پوشش قرار گرفتن به موجب این قانون، کماکان از حیث خدمات مشمول قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی مصوب 1352و اصلاحات بعدی آن هستند و در صورت احراز شرایط از مزایای قانون یادشده برخوردار خواهند شد.

همچنین در بخش دیگری از قانون اجباری بیمه کارگران ساختمانی آمده است: وزارت کار و امور اجتماعی (سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای) موظف است نسبت به فراخوان و آموزش کارگران شاغل در کارهای ساختمانی اقدام و کارت مهارت فنی برای آنها صادر نماید.‌

تبصره 1: زمانبندی، شرایط و ترتیب صدور، تمدید، تعلیق کارت مهارت فنی و نحوه شناسایی کارگران شاغل در کارگاه های ساختمانی موضوع این ماده و اشتغال آنها در طول دوره اعتبار کارت، طبق آیین نامه‌ای خواهد بود که مشترکا توسط وزارتخانه‌های رفاه و تامین اجتماعی، کار و امور اجتماعی، مسکن و شهرسازی و کشور تهیه و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

 

تبصره 2: کارگران شاغل دارای کارت مهارت فنی معتبر از تاریخ نام نویسی در سازمان تامین اجتماعی مبتنی بر کد ملی مشمول مقررات این قانون هستند و از تعهدات آن بهره‌مند خواهند شد.

حق بیمه سهم بیمه شده معادل 7 درصد دستمزد ماهیانه‌ای خواهد بود که طبق ماده 35 قانون تامین اجتماعی مصوب 1354 برای کارگران تعیین می‌شود.‌

تبصره: دولت مکلف است معادل 3 درصد ماخذ کسر حق بیمه موضوع این ماده به عنوان سهم مشارکت خود به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نماید، همچنین با توجه به تعداد افراد تحت پوشش همه ساله با اعلام سازمان تامین‌ اجتماعی سهم مشارکت خود را در بودجه کل کشور منظور و به سازمان تامین‌ اجتماعی پرداخت نماید.

طرح بیمه اجباری کارگران ساختمانی علاوه بر موارد ذکر شده در مورد تعهدات بیمه نیز مطرح کرده است که کارگران ساختمانی مشمول طرح می توانند از مزایای حوادث و بیماری ها، غرامت دستمزد، از کار افتادگی، بازنشستگی و فوت استفاده کنند.

کارت مهارت؛ سند شناسایی کارگر ساختمانی

عبدالله مختاری، رئیس اتحادیه کارگران شهرداری تهران در خصوص اجرای طرح بیمه کارگران ساختمانی و لزوم ارائه کارت مهارت تایید شده توسط سازمان فنی و حرفه ای برای معرفی به شعبات بیمه جهت استفاده از مزایای بیمه کارگران ساختمانی، گفت: این طرح از زمانی که در سال گذشته برای اجرا ابلاغ شده است، در حال اجرا است.

رئیس اتحادیه کارگران شهرداری تهران، ارائه کارت مهارتی که نشان دهنده فعالیت نیروی کار در بخش ساخت و ساز و مسکن است را لازمه پذیرش وی در طرح بیمه کارگران ساختمانی دانست و با بیان اینکه این کارت های مهارت در طرح واگذاری سهام عدالت نیز مطرح است، افزود: همچنین کارگران ساختمانی می توانند از طریق معرفی تشکل ها نیز از مزایای بیمه استفاده کنند.

مختاری با بیان اینکه در حال حاضر بخش عمده ساخت و ساز در پروژه های مسکن توسط اتباع خارجی و آن هم بدون مجوز اقامت و کار در ایران صورت می گیرد و کارگران ایرانی در این بخش نصیب زیادی نمی برند، گفت: پروژه های بزرگ دولتی فعال در شهرداری ها، آب و فاضلاب، برق و نفت و مانند آن از مشتریان پروپاقرص کارگران خارجی هستند.

حمایت از کارگر داخلی

وی منفعت طلبی کارفرمایان، سودجویی، عدم رعایت قانون کار در قبال کارگران خارجی و ده ها زمینه سودجویانه دیگر را از دلایل عمده گرایش برخی کارفرمایان به ویژه در صنعت ساخت و ساز به کارگر خارجی دانست و افزود: ما نمی گوییم که آنها در ایران کار نکنند، بلکه اگر قرار است در کنار نیروی داخلی فعالیت کنند باید در چارچوب قوانین و مقررات باشد.

عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران، ادامه داد: با این حال، دولت برای حمایت از کارگران داخل کشور طرح بیمه آنها را مطرح و تصویب کرد ولی برای شناخت آنها برای استفاده از مزایای بیمه کارگران ساختمانی، ارائه کارت مهارت الزامی است. به گفته مختاری، هم اکنون کارگران شاغل در بخش ساختمان کشور می توانند با مراجعه به شعبات بیمه و ارائه کارت مهارت خود، نسبت به تکمیل فرم های ثبت نام برای استفاده از بیمه کارگر ساختمانی اقدام کنند.

فرستنده: khavari
منبع: shasa