تاریخ انتشار: 1389/07/05    تعداد بازدید: 1469

89/07/05 اخبار ضد و نقيض از بازار آهن به گوش مي رسد ولي همه اخبار حاکي از افزايش قيمت آهن است با اين حال مسئولان و فعالان اين صنعت درباره دلايل افزايش قيمت آن اظهارنظرهاي متفاوتي را مطرح مي کنند.

اخبار ضد و نقيض از بازار آهن به گوش مي رسد ولي همه اخبار حاکي از افزايش قيمت آهن است با اين حال مسئولان و فعالان اين صنعت درباره دلايل افزايش قيمت آن اظهارنظرهاي متفاوتي را مطرح مي کنند. به گفته يک عضو هيئت مديره اتحاديه آهن در تهران، بوي قمار در بورس به مشام مي رسد و به گفته برخي از افراد دلايل افزايش و نابه ساماني بازار آهن بالا و پايين بردن قيمت توسط تاجران بزرگ براي رسيدن به سودهاي هنگفت است. تاجران قيمت ها را پايين مي آورند تا خودشان آهن بخرند و پس از آن با ترفندهاي متفاوت قيمت ها را افزايش مي دهند، برخي ديگر طرح هدفمند کردن يارانه ها و طرح شتاب مسکن مهر را عامل افزايش قيمت آهن مي دانند و بزرگان اين صنعت هنوز از سياست هاي حمايتي دولت پس از اجراي اين طرح ها اظهار نگراني مي کنند.

اقتصاد گزارش آهن فروشان هم مدعي اند کارخانه ذوب آهن در دست دولت است و مسئولان به بهانه تغيير جزئي بورس قيمت آهن را بيشتر اعلام کرده اند در چنين شرايطي چه بايد کرد اظهارنظرهاي کدام يک از افراد را پذيرفت. جالب اين جاست که رئيس اتحاديه آهن آلات مشهد هم بر گفته ها و اين اظهارنظرها صحه گذاشته واعلام مي کند بازار آهن در وضعيت سوال برانگيزي قرارگرفته و هيچ توضيحي در اين مورد نمي دهد و جزييات دقيق را به ۸ روز آينده موکول مي کند.يک شهروند در اين مورد گفت: من احساس مي کنم در سال ۸۹ قيمت آهن، مسکن و مصالح ساختماني افزايش پيدا کند و ساخت وسازها دوباره رونق بگيرد.فعالان بازارآهن، در حالي که قيمت آهن امسال بين ۱۰ تا ۲۰ درصد افزايش قيمت نشان مي دهد دل نگراني هايي هم بابت اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها وحذف يارانه انرژي دارند ولي رشد نرخ آهن در بازار ادامه يافته است، طوري که جو رواني ناشي از آن، تجار را براي خريد بيشتر کالا چه از بازار آزاد و چه از بورس دست پاچه کرده است.يکي ديگر از فعالان بازار آهن نگران کاهش واردات است که بسياري از فعالان بازار را سرگردان کرده، چون تجاري که پيش از اين اقدام به واردات مي کردند به دليل برخي محدوديت ها گردش وجه کمتري براي واردات کالا در اختيار دارند و اين اخبار در بازار پيچيده و در نتيجه معامله گران بازار آهن در خريد بيشتر کالا با يکديگر رقابت مي کنند و دلالان و واسطه ها بيشتر سود مي برند.در عين حال برخي هم به علت اين که در آستانه هدفمند کردن يارانه ها قرار دارند احتمالاتي را براي بعد از اجراي اين طرح قائل هستند و معتقدند با بالا رفتن قيمت آهن هم زمان با اجراي طرح يارانه ها دولت اقداماتي در بازار خواهد کرد که اثرات اجراي قانون کمتر و نرخ ها تعديل شود از اين رو خريد با قيمت هاي بالاتر از حد و غيرمنطقي تنها به ضرر معاملات بازار خواهد شد.حسن نژاد يک آهن فروش در اين مورد از افزايش ۲۰ درصدي قيمت در بازار خبر داد و افزود: قيمت آهن شاخه ۱6،۱4و۱۸ در يک ماه گذشته به ترتيب ۱45،120و۱۷۴ هزار تومان بود که اين رقم در حال حاضر به ۱7۰،۱4۰و۲۰۰ هزار تومان رسيده است.نجاتي ديگر آهن فروش مشهدي با اشاره به افزايش قيمت آهن در مشهد گفت: به عنوان مثال، آهن شاخه ۱۴، ۱8،۱6 به ترتيب در يک ماه گذشته درمشهد،۱44،۱19و۱۷۲ هزار تومان بود. ولي در حال حاضر به ۱۳۸،۵/۱۷۱و۵/۱۹۸هزارتومان افزايش يافته است.وي از افزايش جزيي قيمت بورس جهان خبر داد و گفت: من تعجب مي کنم با افزايش قيمت کم بورس نبايد قيمت آهن اين قدر افزايش مي يافت من فکر مي کنم تغيير نرخ آهن مربوط به تغيير قيمت بورس جهاني نيست.وي مدعي شد: کارخانه توليد فولاد ذوب آهن در دست خود دولت است به بهانه بورس جلسه مي گيرند و تغيير قيمت واقعي را مطرح نمي کنند و قيمت هاي امروزي خيلي بالاست بورس اين قدر گران نشده است.وي گفت: دلايل افزايش قيمت آهن در کشور هنوز دقيقا مشخص نيست چون ابهاماتي در اين باره وجود دارد.

يک نکته

فولاد مبارکه طرحي در دست اجرا دارد، اين شرکت محصولات خود را بدون محدوديت تناژ در بورس کالا عرضه مي کند و تنها توليدکنندگان با ارائه پروانه توليد اجازه خريد محصولات اين شرکت را دارند البته تجربه نشان داده اعمال محدوديت در بازار نه تنها منجر به تعادل و تثبيت قيمت در بازار نمي شود بلکه فروش با محدوديت به افرادي خاص باعث ايجاد رانت خواري در زمينه محصولات فولادي خواهد شد.

مسکن مهر

يک کارشناس اقتصادي در اين مورد گفت: شرايط بازار آهن در سال ۸۹ منوط به سياست هاي حمايتي دولت است چنان چه سياست هاي دولت از جمله اجراي مسکن مهر به درستي اجرا شود در مجموع براي توليدکنندگان و مصرف کنندگان شرايط مطلوبي ايجاد خواهد کرد. سعيدي اضافه کرد:  اميد است تزريق بودجه هاي عمراني و سياست هاي دولت مبني بر شتاب گرفتن اجراي طرح مسکن مهر در سال جاري باعث افزايش قيمت آهن، مسکن، مصالح ساختماني و... نشود. وي مدعي شد: به علت افزايش ساخت و ساز تقاضا بالا رفته است اين دليل هم در افزايش قيمت آهن بي مورد نيست. مسئول روابط عمومي سازمان بازرگاني استان به نقل از معاون بازرسي اين سازمان گفت: افزايش قيمت آهن با شيب ملايمي از ابتداي سال جاري وجود داشته است ولي قيمت ها استاني نبوده و تابع قيمت بورس در کشور است. تقوايي از افزايش حدود ۱۰ درصدي قيمت آهن در سال جاري خبر داد و افزود: اين وضعيت به بحث عرضه و تقاضا هم برمي گردد. رئيس اتحاديه آهن مشهد ضمن تاييد افزايش قيمت آهن گفت: در حال حاضر بازار به هم ريخته است و هيچ چيز معلوم نيست. چوبکار افزود: هيچ کس از اين وضعيت مبهم بازار آهن اطلاعي ندارد هفته آينده شما تماس بگيريد من در حال حاضر هيچ توضيحي در اين مورد ندارم. رئيس اتحاديه آهن آلات مشهد از ارائه هرگونه قيمتي در مورد نرخ آهن خودداري کرد.

چه بايد کرد

در صورتي که دست اندرکاران هر چه زودتر به اين وضعيت پريشان بازار رسيدگي نکنند و جلوي حرکت واسطه ها و دلالان را نگيرند اين وضعيت آشفته، آشفته تر خواهد شد. يک مقام آگاه در مشهد که نخواست نامش درج شود، با اشاره به اين که شرکت هاي تعاوني توزيع آهن نقش به سزايي در توزيع آهن آلات در استان دارند گفت: متاسفانه مدتي است شرکت هاي تعاوني در تحويل و خريد و توزيع آهن از دور خارج شده و هر کسي که سرمايه داشته باشد در خريد آهن حرف اول را مي زند و نظارتي هم بر اين امر نيست. وي افزود:  اين تعاوني ها علاوه بر خريد و تحويل سهميه آهن استان کنترل و نظارت خوبي بر بازار داشتند. وي اضافه کرد: متاسفانه به علت جو رواني حاکم بر بازار در ۴۵ روز گذشته هر شاخه آهن نزديک ۳۰ هزار تومان افزايش قيمت پيدا کرده است. وي گفت: قيمت آهن شاخه ۱۴ از حدود ۱۱۰ هزار تومان به ۱۴۰ هزار تومان رسيده است. وي مدعي شد: سرچشمه بازار آهن يعني بورس فلزات مشکل دارد و متاسفانه آلوده است و بايد فکري در اين راستا انديشيده شود. يکي از اعضاي هيئت مديره اتحاديه آهن آلات تهران هم با اشاره به دلايل افزايش قيمت آهن در کشور به خراسان گفت: دليل اول به بحث تحريم ايران برمي گردد مثلا هفته گذشته قيمت شمش را ۳۲۰ دلار تعيين کرده و گفته‌اند براي انتقال آن خودتان بايد کشتي هم تامين کنيد. حاج حسن فتاحي افزود:  بيمه هاي بين المللي به دو برابر براي کشور دبي افزايش يافته است. به گفته وي بازار آهن ثبات ندارد و هر لحظه و هر روز سازي در آن نواخته مي شود مثلا در هفته قبل به علت بالا بودن بورس قيمت ها را باطل اعلام کرديم ولي اين هفته ۴۰ تومان بالاتر فروخته شد که همه به اين امر معترض شدند. وي بورس فلزات را آلوده دانست و به قمارخانه اي تشبيه کرد و افزود: قبلا بورس، آهن را فقط به آهن فروش ها عرضه مي کرد ولي در حال حاضر هر کسي که پول و سرمايه داشته باشد به او هم آهن عرضه مي شود. وي قيمت آهن و ميلگرد ذوب آهن را در ۱۵ شهريور ماه مبلغ ۹۱۵ تومان، آهن نيشابور ۹۱۰ تومان و آهن ميانه را ۹۱۰ تومان اعلام کرد و گفت: ۱۰ روز گذشته قيمت آهن و ميلگرد ۸۶۰ تومان بود که در حال حاضر به ۹۲۰ تومان رسيده است ضمن اين که دو ماه قبل به ۳۶۰ تومان هم کاهش يافته بود.

ميانگين قيمت آهن در ۶ ماهه امسال در مشهد

در بررسي به عمل آمده ميانگين قيمت آهن شاخه ۱۴ در ماه هاي فروردين، ارديبهشت، خرداد، تير، مرداد و شهريور ماه به ترتيب ۱۲۳۰۰۰، ۱۲۰۰۰۰، ۸۰۰/۱۱۳، ۵۰۰/۱۰۶، ۱۲۲۰۰۰، ۵۰۰/۱۳۱ تومان و آهن شاخه ۱۶ به ترتيب در ۶ ماه امسال ۱۵۳۰۰۰، ۵۰۰/۱۴۸، ۸۰۰/۱۳۸، ۱۳۳۰۰۰، ۱۴۵۰۰۰ و ۵۰۰/۱۶۲ تومان و آهن شاخه ۱۸ هم در اين ايام به ترتيب هر ماه ۱۸۳۰۰۰، ۵۰۰/۱۷۸، ۶۰۰/۱۶۸، ۱۵۴۰۰۰، ۱۷۵۰۰۰، ۵۰۰/۱۸۸ تومان بوده است. مي توان نتيجه گرفت نرخ آهن به ترتيب در ماه هاي شهريور و فروردين ماه امسال بيشترين رشد را داشته اس

فرستنده: 89/07/05 khavary
منبع: روزنامه خراسان